Automatyka przemysłowa 

Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Motoreduktor walcowy zamówisz na ultrarobotics.pl.

Motoreduktory to w najprostszych słowach zintegrowane układy napędowe skonstruowane głównie z silnika oraz przekładni. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? Dowiesz się tego w niniejszego wpisu.

Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza pracę inżynierów

Motoreduktory pomagają skuteczniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w najrozmaitszych zastosowaniach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, wskutek czego zawsze powstaje niewielka dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne elementy jak sprzęgła bądź hamulce. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane elementy, które da się bez problemu dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały wymogom budowanej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasami miesięcy, na żmudne obliczenia i testy poszczególnych układów części. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do niewielkich, średnich bądź sporych obciążeń, a także do długiego albo krótkiego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto kilkustopniowe przekładnie, można otrzymać niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich możliwych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem kilku typów silników (AC, DC, BLDC oraz szeregowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową).

Nie ma na pewno takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to spedycja, produkcja żywności lub przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch różne automaty, jak linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, kolejki w parku rozrywki czy aeratory. Ogromne zróżnicowanie ich mocy, rozmiarów oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, że liczbę realnych zestawów, jakie teraz oferują cenieni producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w setkach, lecz praktycznie w milionach.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Zobacz również