Automatyka przemysłowa 

Silniki DC – znajdziesz je w wielkim przemyśle i w urządzeniach domowych

Jeśli potrzebujesz zamówić silnik szczotkowy, koniecznie odwiedź tę stronę.

Sporo przedmiotów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których życie byłoby trudniejsze, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, ogromne bądź malutkie, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, lecz statystyczny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Kilka najważniejszych informacji o silnikach elektrycznych DC

Rolą silników prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od nieomalże 200 lat i są wspólnym dokonaniem wielu osób. Do ich budowy, następujących ulepszeń i w konsekwencji ich dopuszczenia do ogólnego wykorzystania w przeróżnego typu urządzeniach, przyczyniły się badania oraz wynalazki znanych inżynierów połowy XIX w., jak np. Zénobe Gramme, Thomas Edison oraz Gaston Planté. Silniki elektryczne prądu stałego składają się ze komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, rotora, nieruchomego statora i szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie stosowane są także silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tego dość awaryjnego podzespołu, są postrzegane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są ogólnie lubiane za bezgłośne działanie, jak równieżwysoką niezawodność.

Silniki na prąd stały nie tylko do zastosowań profesjonalnych

Stwierdzenie, że silniki elektryczne prądu stałego są wykorzystywane praktycznie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD/DVD lub korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto bezszczotkowego silnika. Silniki DC są częścią sterowanych radiowo pociągów czy samochodzików, a więc zabawek, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które pewnie sprezentujemy także naszym pociechom. Silniki tego typu znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, budowlanej oraz wydobywczej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, bo napędzają modne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Z silników DC korzystają również hobbyści do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z obszaru mechaniki i robotyki.

Choć silniki elektryczne DC o małej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach dla hobbystów i z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od szanowanych światowych producentów.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Zobacz również