Kosztowności Zakupy 

Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Szukasz obrączkek Kraków? Skieruj się na ten adres.

Dla wielu dzień ślubu jest wyjątkowo ekscytującym dniem w życiu. Ceremonia ta jednoczy nowożeńców do końca życia, a oznaką ich uczucia, zaangażowania i lojalności są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Panowie nie zawsze wkładali obrączki ślubne

Pierwotnie nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się elementem obrzędu zaślubin. Niedużo osób wie natomiast, iż panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka stuleci później. Już uprzednio bywały sytuacje, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyruszali na wojenne eskapady, jednakże zwyczaj ten upowszechnił się szerzej w poprzednim stuleciu, a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w innych państwach, jak przykładowo w Meksyku, w USA, we Włoszech albo na Słowenii, nakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze starodawnymi wierzeniami biegnie mityczna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz mierzy obrączki wspólnie, jednak tradycja mówi, że narzeczona nie powinna za nie płacić, bo jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki – kiedyś z miedzi, obecnie z platyny i złota

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się skromniejszą stylistyką. Przez okres wielu wieków sporządzano je z różnych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub stal), które uosabiały potęgę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia stosuje się głównie platynę i złoto, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Naturalnie, są one także częstokroć zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najchętniej kupowane są ponadczasowe, proste złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, mają również często w ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też znaczący dla nowożeńców cytat.

Nasze dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Zobacz również