Kosztowności 

Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

Więcej informacji o topazie mistycznym

Wspaniały blask oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze zalety topazu mistycznego, który od lat cieszy się ogromnym uznaniem entuzjastów biżuterii. Choć na pierwszy rzut oka możnaby mylnie stwierdzić, iż to inny kamień, topaz mistyczny jest naprawdę normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są skutkiem specjalnej technologii produkcji – naturalny topaz jest w jej toku wystawiany na działanie wysokiej temperatury i powlekany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Kolory topazu mistycznego

Barwy, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są zwłaszcza od kruszcu, z jakim jest połączony. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, powstający w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, że topaz przybiera fioletowy kolor, niebieski zaś jest wynikiem podgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Doskonałe efekty daje stosowanie czystego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej czy na Dalekim Wschodzie.

Topaz mistyczny – nie tylko do eleganckich strojów

Jak w poprzednim fragmencie napisaliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są bardzo doceniane przez jubilerów. Chętnie używają go więc do produkcji naszyjników, kolczyków czy broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż jedynie do wieczorowych kreacji – świetnie wygląda także na co dzień. Nie bez znaczenia jest też mnogość barw, dzięki której prościej można dobrać biżuterię do konkretnego stroju.

Zobacz również