Ochrona zdrowia 

Czym jest AMD i jak je leczyć?

Więcej szczegółów o laserze 2RT.

Zwyrodnienie plamki żółtej, w skrócie AMD, to wada wzroku, która dotyka ludzi w starszym wieku i zdecydowanie redukuje jakość widzenia. Obecnie specjalistyczne kliniki oferują nowoczesne metody leczenia tej niedyspozycji. Zabieg AMD jest środkiem umożliwiającym powrót do dawnej sprawności.

Uzależnienie od tytoniu i inne potencjalne przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej

Plamka żółta to część siatkówki gałki ocznej cechująca się największym skupiskiem światłoczułych czopków – to dzięki niej nasz wzrok jest wyraźny. Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą, która objawia się wypaczeniem obrazu i obniżeniem się ostrości wzroku. Wyróżniamy postać suchą i mokrą tej schorzenia. Na AMD cierpią najczęściej osoby po pięćdziesiątce, natomiast podłoże przyczynowe wady nie zostało w dalszym ciągu do końca poznane. Zakłada się jednak, iż za zwyrodnienie plamki żółtej odpowiada niewłaściwy tryb życia – przykładowo palenie papierosów, nadmierna ekspozycja na światło ultrafioletowe lub otyłość. Kluczowe mogą być też czynniki genetyczne oraz odrębne schorzenia występujące symultanicznie, np. cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze. Współczesna medycyna opracowała szczęśliwie narzędzia, które efektywnie leczą to schorzenie. Leczenie AMD jest wykonywane przy pomocy wysokospecjalistycznego nanosekundowego lasera trzeciej generacji. Zabieg 2RT działa efektywnie na postać suchą zwyrodnienia.

Zabieg 2RT – czy jest ryzykowny?

Laser nanosekundowy oddziałuje na starzejące się komórki gałki ocznej i jednocześnie nie wywołuje uszkodzeń w receptorach siatkówki. Terapia ta jest bezpieczna co sprawia, iż może być wykonywana u rozmaitych grup chorych narażonych na wadę lub potencjalną utratę wzroku. Technika laserowa hamuje zachodzące procesy zwyrodnieniowe oraz aktywuje komórki do odbudowania się. Terapia 2RT poprawia jakość widzenia oraz metabolizm siatkówki. Leczenie plamki żółtej nie wiąże się z dyskomfortem – w trakcie zabiegu chory nie czuje bólu. Praca lasera nanosekundowego trwa zaledwie kilka minut, a przed przystąpieniem do zabiegu gałkę oczną znieczula się miejscowo.

Nasze dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Zobacz również