diagnostyka raka piersi, gęste piersiOchrona zdrowia Technologie 

Diagnostyka raka gęstych piersi – polskie rozwiązanie problemu

Nowotwór piersi jest chorobą, którą co roku wykrywa się sumarycznie u ponad miliona kobiet na całym świecie. W znacznym procencie casusów ten złośliwy nowotwór identyfikowany jest za późno, co kilkukrotnie zwiększa ryzyko przerzutów na pozostałe narządy (m.in. płuca czy układ kostnylub płuca), jak również śmierci. Mimo, iż od dziesięcioleci organizowanych jest wiele kampanii mających na celu informowanie o konieczności cyklicznych badań prowadzących do wczesnego zdiagnozowania raka piersi, nadal na tę chorobę umiera rok w rok setki tysięcy osób, i to nie tylko kobiet.

Gęste piersi a trudności z wczesnym diagnozowaniem raka piersi

Jednym z powodów trudności z wykryciem nowotworu piersi we początkowym stadium jego rozwoju są tak zwane gęste piersi. Charakteryzują się one tym, że gruczoły mleczne przeważają w nich nad tkanką tłuszczową. Ujawnienie guzków w gęstych piersiach jest dużo bardziej skomplikowane – zmiany w tkance nie są wyraziste, ponieważ zarówno guzzmiany nowotworowe, jak i gruczoły, znakowane są na wynikach badań mammograficznych białą barwą. Zmiany trudno także poczuć w badaniu dotykiem. Statystyki są więc nieubłagane – kobiety posiadające gęste piersi są w większym stopniu zagrożone rozwojem raka piersi, a sam nowotwór wykrywany jest u nich w szeregu przypadków w późnym stadium rozwoju, co poważnie obniża szanse efektywnego leczenia.

Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne – technika w służbie kobiet

Rodzimy start-up technologiczno-medyczny AILIS opracował urządzenie diagnozujące zmiany rakowate – nawet te niewielkie – u kobiet z gęstymi piersiami. System monitoringu piersi użyty w urządzeniu AILIS bazuje na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Za sprawą obrazowania układu naczyń krwionośnych i wczesnego wykrywania procesu tworzenia się naczyń włosowatych, posiada ona duży potencjał wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z zastosowaniem tego aparatu trwa tylko kilka minut i odbywa się bezdotykowo, bez udziału osób postronnych, co zapewnia kobietom całkowity komfort. W rozwiązaniu opracowanym przez AILIS wyniki badania analizuje AI. Radiolog sprawdza tylko przypadki, w których wykryto wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu. Rozpowszechnienie systemu opracowanego przez start-up AILIS pozwoli w niedalekiej przyszłości na szybsze oraz tańsze diagnozowanie raka piersi.

Nasze dane teleadresowe:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków

Zobacz również