Ochrona zdrowia 

Jak uchronić się przed przeziębieniem? Praktyczne domowe sposoby

Jesienne wahania temperatur sprzyjają obniżeniu odporności. Na ogół męczy nas ból gardła, katar i kaszel. By się im nie dać tak łatwo, warto wypróbować tradycyjne metody, które pozwalają chronić organizm przed przeziębieniem. Przedstawiamy niektóre z nich.

Herbata z cytryną oraz rozgrzewająca kąpiel

Choroby atakują nasz ustrój najczęściej wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o 2-3 stopnie. W związku z tym powinniśmy rozgrzewać się za pomocą gorącego napoju bądź prysznica. Do herbaty można wrzucić plaster cytryny albo pomarańczy, które mają w sobie dużą dawkę witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest również bogaty w substancje przeciwzapalne imbir oraz odrobina cynamonu. Aby poprawić smak herbaty warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Jeżeli wolimy gorącą kąpiel, urozmaićmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. pichtowego, szałwiowego lub eukaliptusowego, co dodatkowo wpłynie korzystnie na oczyszczenie dróg oddechowych.

Domowe syropy przeciwko przeziębieniu

Źródłem wielu witamin są też czosnek i cebula. Na ich bazie przygotowuje się tradycyjne mikstury przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z najtańszych i najpowszechniejszych metod walki z infekcjami. Jak go przyrządzić? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę, a następnie zalewamy miodem. Miksturę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop należy pić co parę godzin. Podobnie można zrobić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą działanie przeciwbakteryjne. W tym celu wystarczy zetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny i dodać troszkę wody. Tak przygotowany syrop także rekomenduje się spożywać parę razy dziennie.

Mleko, miód i masło na podrażnienie gardła

Gdy odczuwamy uczucie drapania w gardle, wskazane jest sprawdzić kompozycję miodu, mleka oraz masła. Doskonale nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego specyfiku powinno się uważać, by mleko nie było wrzące, bowiem osłabi to dobroczynne działanie miodu i masła. Dla uśmierzania podrażnień gardła poleca się też picie szałwii w postaci herbaty czy płukanie gardła wodą z solą.

Czemu powinniśmy chronić się przed przeziębieniem?

Pomimo, iż typowe przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to nie leczone może mieć poważne skutki. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Pamiętajmy natomiast, że jeśli objawy nie mijają to trzeba skorzystać z pomocy internisty.

Zobacz również