Zabiegi cross-linking Megaride i Topoguided – o leczeniu stożka rogówki
Szukasz szczegółowych wiadomości dotyczących stożka rogówki Kraków? Skieruj się na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/
Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to dolegliwość, która niezmiernie ogranicza codzienną aktywność – pogarsza jakość widzenia oraz może powodować inne choroby oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych lekarze dysponują wiedzą pozwalającą zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?
Stożek rogówki ujawnia się już w trzydziestym roku życia
Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która mocno skupia promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i posiada dużo receptorów bólowych, niemniej jednak jest słabo ukrwiona. W okolicy 30. roku życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w centralnej części. Dzieje się tak w wyniku nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega oddziaływaniu rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie świetlne. Chorzy skarżą się także na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje też widzenie podwójne. Stożek rogówki często współistnieje z innymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek wywołanym alergią. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie wada jest prostowana z użyciem soczewek kontaktowych bądź szkieł korekcyjnych, później natomiast nieodzowne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.
Leczenie stożka rogówki – rozmaite procedury
Korekta stożka rogówki może być prowadzona za pośrednictwem przeróżnych technik. Aktualnie najskuteczniejszą metodą na poprawę ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Znakomite efekty dają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie krótkowzroczności lub astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który kompletnie eliminuje wadę wzroku.
Nasze dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]