Rachunkowość, finanse 

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc regularnie korzystamy z usług bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z podstaw efektywnego działania bankowości światowej. System rozliczeń SWIFT nie jest jedyny SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system…

Więcej
Rachunkowość, finanse 

Faktoring – na czym polega i jak z niego korzystać?

Faktoring to nieocenione wsparcie dla współczesnego biznesu. Usługa pozwala zachować płynność finansową, bez konieczności zaciągania kredytu obrotowego, świetna alternatywa dla  innych form finansowania. Dzięki faktoringowi pieniądze z faktur otrzymujesz natychmiast, nawet w dniu ich wystawienia i – na długo przed terminem płatności. W ten sposób wspierasz stabilność swojego biznesu. Co to jest faktoring? Faktoring to produkt finansowy. Oferująca go firma nazywana jest faktorem. Faktoring jest procesem, w ramach którego pozyskujesz środki finansowe na bieżącą działalność swojej firmy. W faktoringu podpisujesz umowę cesji. Na jej podstawie przenosisz na faktora uprawnienie do…

Więcej
Rachunkowość, finanse 

Sztabka srebra – sposób na lokowanie wolnych środków finansowych

Powszechnie wiadomo, że inwestycja w kruszce jest doskonałym sposobem na lokowanie środków finansowych, który z biegiem lat zapewnia namacalny profit. Najpopularniejszym w tym momencie metalem inwestycyjnym jest niezaprzeczalnie złoto, jednak całkiem niedawno srebro powróciło do łask coraz szerszego kręgu osób, zarówno tych z nieograniczonym, jak i skromniejszym portfelem, i nie jest już traktowane tylko jako metal przemysłowy. Czy opłaca się lokować kapitał w srebrne sztabki? Srebro istnieje w złożach 17-krotnie częściej od złota, należy natomiast zaznaczyć, iż jego wartość w odniesieniu do wartości złota nie odzwierciedla tej proporcji ilościowej i…

Więcej
Rachunkowość, finanse Usługi 

Współpraca z biurem rachunkowym – to się opłaca

Prowadzenie księgowości w niewielkich firmach okazuje się zazwyczaj powodem niemałych problemów. Niewielkie podmioty zwykle nie mogą pozwolić sobie na to, aby zatrudnić specjalistę na etat, a ich szefowie nie zawsze potrafią prawidłowo pokierować budżetem. Na szczęście wyjście z tej sytuacji jest łatwiejsze niż myśli część z nas – należy tylko zdecydować się na pomoc oferowaną przez biuro rachunkowe. Jakie jednak korzyści w ten sposób osiągniemy? Jak otrzymać gwarancję tego, że poziom usług okaże się satysfakcjonujący? Nie musisz rekrutować do pracy księgowego – korzystaj z porad biura rachunkowego Na współpracę z…

Więcej
Porady i tutoriale Rachunkowość, finanse 

Faktury ustrukturyzowane i Krajowy System e-Faktur

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., ale ostatecznie przedsiębiorcom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku. Faktury ustrukturyzowane – jednakowy format dokumentów Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie sformułowaną strukturę danych opisanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania…

Więcej
Rachunkowość, finanse 

Nie otrzymałeś zapłaty za fakturę? Skorzystaj z opcji wystawienia noty księgowej

Osoby prowadzące własną firmę na pewnym etapie swojej działalności zawsze trafiają na kontrahentów, którzy nie wnoszą opłat za wystawione ich faktury w wyznaczonym terminie. Niecałą dekadę temu stanowiło to znaczny problem dla biznesmenów. Na szczęście od 2013 r. w razie wyniknięcia opóźnień w opłacaniu należności prawo polskie umożliwiło wystawianie niemrawym partnerom not księgowych w kwocie 40 euro, a od 2020 roku również na 70 oraz 100 euro. Kiedy przedsiębiorca ma prawo wystawiać noty księgowe na 40 (bądź więcej) euro? Przepisy ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych mówią, że…

Więcej
Porady i tutoriale Rachunkowość, finanse 

Jakie monety są wartościowe?

Planujesz zakup numizmatów, a może znalazłeś starą monetę i zastanawiasz się, jaka może być jej wartość? W obu przypadkach warto dowiedzieć się od czego zależy to, czy wartość danej monety będzie wzrastała wraz z upływem czasu. Jakie monety warto zbierać? W przypadku wielu monet wartość nominalna (czyli ta, która została na niej wybita) nie jest równoznaczna z wartością kolekcjonerską. Ceny najbardziej poszukiwanych monet o nominale 2 złotych mogą wynosić nawet ponad 1000 zł tak, jak w przypadku monet należących do serii Poczet królów i książąt polskich z wizerunkiem Zygmunta II…

Więcej
Porady i tutoriale Rachunkowość, finanse 

Złoto inwestycyjne – sztabki czy monety?

Osoby, którym zależy na inwestycji przynoszącej długofalowy i pewny zysk, powinny zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj kruszcu, ale również jego formę. Dotyczy to wszystkich metali szlachetnych, w tym również złota. Monety czy sztabki – co okaże się lepsze? Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze złota inwestycyjnego? Monety bulionowe czy sztabki – co wybrać? Złoto zazwyczaj kojarzy nam się z grubymi sztabami ulokowanymi w przepastnym skarbcu lub cennymi monetami przechowywanymi w sejfach i skrytkach. I rzeczywiście – inwestorzy chcący pomnażać kapitał mają do wyboru monety bulionowe lub złote sztabki.…

Więcej
Porady i tutoriale Rachunkowość, finanse 

Najpopularniejsze srebrne monety bulionowe

Srebrne monety bulionowe cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów ze względu na walory estetyczne i dobre prognozy dotyczące inwestycji w srebro. Z artykułu dowiesz się, jak przygotować się do zakupu, a także poznasz najpopularniejsze srebrne monety inwestycyjne. Srebro inwestycyjne – czy warto kupić? Z punktu widzenia przepisów podatkowych, złoto inwestycyjne traktowane jest jako waluta (musi spełniać ściśle określone wytyczne, o których pisaliśmy w artykule: “Co to jest złoto inwestycyjne i jakie parametry musi spełniać?”) i nie jest obarczone 23-procentowym podatkiem VAT. Srebro inwestycyjne traktowane jest jako przedmiot kolekcjonerski i jest takim…

Więcej
Rachunkowość, finanse 

Flobo – automatyczna obsługa należności

Biznesmeni nieprzerwanie poszukują narzędzi, które pomogą im w łatwy sposób obniżyć wydatki na działalność, a w tym samym czasie ograniczyć czas tracony na wykonywanie niektórych procesów wewnętrznych. Aplikacja Flobo, która jest jedną z niewielu na polskim rynku aplikacji z rodzaju Finance Automation, pozwala nie tylko na automatyczne księgowanie przelewów, ale także obsługuje windykację opóźnionych należności. Jak działa Flobo – robot do automatycznego księgowania przelewów Automatyczna obsługa należności poprzez aplikację Flobo możliwa jest dzięki zintegrowaniu tego narzędzia z oprogramowaniem fakturowym oraz rachunkiem bankowym przedsiębiorstwa. Flobo zbiera informacje o wystawionych fakturach, a…

Więcej