Rachunkowość, finanse 

Co twoja firma zyska dzięki leasingowi?

Leasing niewątpliwie jest jednym z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie powinno to rzecz jasna dziwić, gdyż jego duże atuty sprawiają, iż leasing bywa świetnym sposobem umożliwiającym zmniejszenie wydatków związanych z działalnością firmy. Przede wszystkim z uwagi na to, iż w naszym kraju ratę leasingu interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak korzystny rzutuje również to, iż pozwala on na uzyskanie potrzebnych do działalności przedsiębiorstwa dóbr bez potrzeby ich kupowania. Na jakich zasadach dokładnie jednak polega leasing? O czym nie powinniśmy zapominać decydując się na tę metodę finansowania?

Na jakich zasadach polega leasing?

Nazwa leasing pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza dzierżawę. W państwach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, jednak w naszym kraju są to pojęcia odmienne. Leasing to wypożyczenie przez leasingodawcę danego aktywu leasingobiorcy, za co ten drugi zobowiązuje się regulować raty leasingowe. Obiektem leasingu zazwyczaj bywają samochody, które budują flotę przedsiębiorstwa, urządzenia potrzebne do działania przedsiębiorstwa albo wyposażenie biura. Po wygaśnięciu leasingu wypożyczone dobra powinny być oddane leasingodawcy, a ten zazwyczaj sprzedaje je w atrakcyjnej cenie.

Leasing – jak uniknąć pomyłek?

W ostatnim czasie w naszym kraju dostępnych jest sporo propozycji leasingu. Ich mnogość powoduje, że ciężko wybrać w tej grupie tę najkorzystniejszą – niezbędne do tego są właściwe umiejętności. A że nie każdy właściciel firmy takie ma, wybierając leasing, najlepiej postąpimy zasięgając porady fachowca. Przed wyborem oferty warto więc udać się do doradcy kredytowego, który powie, jak znaleźć propozycję odpowiednią dla naszych oczekiwań oraz zapewni, iż leasing rzeczywiście będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Zobacz również