Porady i tutoriale Rachunkowość, finanse 

Faktury ustrukturyzowane i Krajowy System e-Faktur

Jeśli szukasz więcej informacji dotyczących e-faktur, kliknij w to miejsce.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., ale ostatecznie przedsiębiorcom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – jednakowy format dokumentów

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie sformułowaną strukturę danych opisanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania zasadniczo niewiele powie człowiekowi, który nie umie go odczytać, ale dla właściwej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego typu jest doskonale zrozumiały. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują jednakowy format niezależnie od tego których aplikacji księgowych użyją kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane identycznie. Jest to znaczący postęp w szczególności dla biur rachunkowych, które dotąd raz za razem spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym danych z faktur przesyłanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkowicie eliminuje prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez człowieka, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele na tym zyskają

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że faktury się nie zawieruszą (system przetrzymuje informacje o nich przez dekadę), są zwolnieni z obowiązku przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, jak również wcześniej dostaną zwrot podatku VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku dochodowego, VAT i akcyzowego. Watro podkreślić, że nieodzowność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania zewnętrznego oprogramowania do księgowania, jednakże trzeba dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Zobacz również