Rachunkowość, finanse 

Mass collect – co to jest i czy warto z tego korzystać?

Tutaj uzyskasz szczegółowe informacje o tym, co to jest mass collect.

Mass collect to usługa, która opiera się na identyfikacji masowych płatności od kontrahentów. Przybliżamy w skrócie, jak funkcjonuje mass collect i w jaki sposób ułatwia życie małym oraz dużym przedsiębiorstwom.

Mass collect – jak to działa?

Funkcja mass collect jest właściwie niezwykle prosta. Polega na przydzieleniu wszystkim klientom własnego numeru rachunku, który staje się równocześnie ich ID. Takie działanie jest przydatne wszędzie tam, gdzie każdego miesiąca obsługiwana jest szeroka grupa klientów, czyli przykładowo na uczelniach wyższych, w firmach telekomunikacyjnych, a także wszystkich branżach, gdzie wprowadzone jest płatności abonenckie (między innymi w obiektach sportowych). Należności wpływające w systemie mass collect trafiają na jeden rachunek firmowy, jednakże wcześniejsze przydzielenie klientom unikatowych numerów rachunków umożliwia ich efektywniejsze zdefiniowanie, niezależnie o tego, jaką metodę wybrali oni do dokonania wpłaty (przelew z karty, przelew za pośrednictwem poczty albo standardowy przelew). Wykorzystanie mass collect łączy się też z szybszym księgowaniem przelewów niż w przypadku księgowania manualnego, a jednocześnie eliminacją ewentualnych omyłek, jakie mogą zdarzyć się w trakcie tej czynności.

Dlaczego opłaca się korzystać z mass collect?

Choć usługa mass collect nie jest aktualnie proponowana we wszystkich bankach (mają ją m.in. mBank i PM Bank) wypada zastanowić się nad jej wykorzystaniem w przedsiębiorstwie, nawet takim, które co miesiąc wystawia mniej niż 100 dokumentów księgowych. Stosowanie mass collect niesie ze sobą bowiem pewne korzyści, takie jak oszczędność czasu pracowników zajmujących się księgowością, możliwość połączenia z platformą finansowo–księgową (a tym samym kontrolowanie na bieżąco przychodzących należności) czy integracja z aplikacjami Finance Automation. Taką rodzimą aplikacją służącą do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Pozwala ona nie tylko na połączenie z systemem mass collect banku, ale posiada także funkcję wysyłania powiadomień o nadchodzących płatnościach i windykacji, co po kilku miesiącach efektywnie podnosi terminowość u klientów otrzymujących faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Zobacz również