Rachunkowość, finanse 

Monety okolicznościowe – co emituje Mennica Polska

Jeśli potrzebujesz monet okolicznościowych, kliknij tutaj.

Bilon to nie tylko pieniądz, ale także przedmiot westchnień numizmatyków ze wszystkich stron świata. Numizmatyka, stanowiąca początkowo dyscypliną nauki analizującą monety, medale a następnie również papierowe banknoty, z wolna przeistoczyła się w szanowane hobby. Liczni numizmatycy uważają jednak kupowanie monet jako sposób na inwestycję oszczędności w dobra, mogące za kilkanaście lat dać niebagatelny dochód. Skrzętnie wykorzystują to małe i duże mennice, corocznie wybijające dziesiątki tysięcy cudownych złotych oraz srebrnych monet okolicznościowych.

Numizmaty ze srebra i złota – pasja, która może przynieść zysk

Powodów, dla których numizmatycy zbierają banknoty i monety może być mnóstwo. Niektórzy interesują się środkami płatniczymi, wobec tego kolekcjonują pieniądze przeróżnych państw. Drudzy skupiają się na monetach okolicznościowych wypuszczanych w nawiązaniu do obchodów rocznicy pamiętnego wydarzenia historycznego bądź urodzin czy śmierci ważnej znakomitości z obszaru polityki albo nauki. Pozostali poszukują monet, których rewers przedstawia konkretny motyw, przykładowo związany z zabytkami świata bądź przyrodą. Jest jednak grupa kolekcjonerów, której nie interesują numizmaty emitowane w pokaźnych nakładach z mosiądzu, miedzi i niklu, a która skupia się na monetach okolicznościowych ze szlachetnych kruszców, przeważnie ze złota oraz srebra. Naturalnie, takie numizmaty już na dzień emisji są wielokrotnie droższe aniżeli zwykłe monety kolekcjonerskie, jakkolwiek trzeba mieć na uwadze, że ich zakup bywa świetną lokatą. Z czasem wartość srebrnych i złotych numizmatów może wyraźnie wzrosnąć, nie tylko z powodu limitowanej liczbę danego wzoru, ale również z powodu możliwego wzrostu wartości kruszcu, którego są one wykonane.

Polskie srebrne numizmaty – czy jest ich dużo w sprzedaży?

Pasjonatom skupiającym się tylko na monetach produkowanych nad Wisłą z pewnością nie braknie interesujących eksponatów do kolekcjonowania. Zaledwie w poprzednich kilku latach Mennica Polska wypuściła takie numizmaty jak np. 10 rocznica tragedii smoleńskiej oraz kolekcja Wielcy polscy ekonomiści z podobiznami między innymi Stanisława Grabskiego i Fryderyka Skarbka. Gros monet okolicznościowych wybijanych w naszym kraju to srebrne numizmaty o nominale 10 zł. Ich wartość, zależnie od daty emisji, wagi i nakładu, waha się od 100 do nawet 300 zł. Takie numizmaty zabezpieczone są najczęściej kapslem bądź sprzedawane w holderze.

Nasze dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Zobacz również