system bankowy swiftRachunkowość, finanse 

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc regularnie korzystamy z usług bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z podstaw efektywnego działania bankowości światowej.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno dużo bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to popularny, jednak nie jedyny używany w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Polsce funkcjonują także z systemów: SEPA, Elixir oraz SORBNET.Na całym świecie stosowane są również przeróżne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na terenie danego kraju.

Co jest w związku z tym głównym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Działa on niemal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tys., ale również giełdy, domy maklerskie i sporo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest również przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku popularnych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Zobacz również