Rachunkowość, finanse 

Wymiana franka szwajcarskiego na pln – aktualny kurs waluty sprawdzaj online

Skieruj się na nordiqa.com, aby odnaleźć informacje dotyczące kursu franka szwajcarskiego.

O franku szwajcarskim Polacy wiedzą mało, w zasadzie raptem to, że jest to ta waluta, w której tysiące osób wzięło niegdyś kredyty hipoteczne, które teraz spłacają z dużymi problemami. Tymczasem historia franka jest dość interesująca.

Frank szwajcarski – nazywany jednym z najbardziej urzekających banknotów świata

Oczywiście, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednakże jest to także środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok między innymi dolara, euro i jena, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut współczesnego świata. Lecz nie była to pierwotna waluta, która pojawiła się w obiegu na terytorium Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się zaledwie w połowie XIX wieku i zastąpił liczne lokalne waluty, które dotychczas używano w poszczególnych kantonach. Przez blisko dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niebywałej stabilności, unikając między innymi sporym zawirowaniom w okresach kryzysów dyplomatycznych i gospodarczych, jakich doznaliśmy w XX oraz XXI w. Co ciekawe, frank szwajcarski uważany jest za jedną z najładniejszych walut świata. Jego banknoty emitowane od połowy 90-tych charakteryzują się niecodzienną pionową orientacją oraz oszałamiającymi barwami. Na frankach umieszczono osobistości z obszaru sztuki (na przykład Arthura Honeggera, Sophie Taeuber-Arp czy Jacoba Burckhardta), a nie jak zwyczajowo bywa – oblicza wojskowych, działaczy politycznych bądź monarchów. Natomiast motywem przewodnim nowej, dziewiątej już serii banknotów są nauka, Ziemia oraz przyroda.

Kantor internetowy – tu sprawdzisz aktualny kurs franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski nadal cieszy się ogromnym popytem wśród inwestorów, lecz jego kurs obserwują także bacznie osoby z nieuregulowanymi zobowiązaniami w tej walucie. By poznać aktualny kurs franka szwajcarskiego, należy odwiedzać na stronę kantorów online, gdzie kurs franka aktualizowany jest w kilkusekundowych interwałach. Tu można też przeanalizować fluktuacje ceny franka w dowolnie wybranym przedziale czasu. Jest to opcja użyteczna dla inwestorów planujących swoje następne działania oraz dla frankowiczów czuwających na stosowny moment, by zlecić wymianę waluty przed spłatą kolejnej części zadłużenia.

Zobacz również