Usługi Usługi budowlane 

Jak dbać o okna zabytkowe?

Chcesz kupić okna zabytkowe? Sprawdź www.oknostol.com.pl

Okna zabytkowe zwykle wyglądają znacznie korzystniej niż te wykonywane współcześnie więc są wielką ozdobą budynków. Walory estetyczne to oczywiście ich nie jedyna dobra strona, zaś na ich cenę w dużej mierze rzutuje także metryka. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna powinny być remontowane według prawa – ich renowacji nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z użyciem kupionych w markecie surowców. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma uprawnienia, by przeprowadzić takie prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są również otwierane od góry, a to powoduje, że potrzebne okazują się lufciki, z użyciem których możemy wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – materiału, jaki wykazuje sporo dobrych stron, ale wymaga regularnych remontów, a oprócz tego nietrudno go zepsuć. Dlatego tak ważne są kwalifikacje specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać specjalistę?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, a ta wymaga wysokich umiejętności – ten typ okna charakteryzuje się wszak użyciem różnych, obecnie już rzadko widywanych, sposobów. W związku z powyższym, nawet najlepsi specjaliści nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli dokumentów zaświadczających ich umiejętności, które zostały wydane przez urząd ochrony zabytków – w innym razie przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Nasze dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Zobacz również