Porady i tutoriale Usługi budowlane 

Jak pozbyć się gniazda os w elewacji?

Osy budują swoje gniazda w różnych miejscach. W większości przypadków łatwo je zniszczyć mechanicznie lub zaaplikować do ich wnętrz środek owadobójczy. Ale usunięcie gniazda os w elewacji budynku jest o wiele trudniejsze. Poznaj jedyną skuteczną metodę rozwiązania tego problemu.

W Polsce występuje 12 gatunków os, ale gniazda w elewacji budynków budują tylko przedstawiciele jednego: osy dachowe, zwane także osami niemieckimi. To średniej wielkości owady, które potrafią boleśnie użądlić. Dla osób uczulonych na ich jad, może się to skończyć naprawdę fatalnie. Dlatego dowiedz się, jak pozbyć się gniazda os w elewacji.

Dlaczego osy budują gniazda w elewacji budynków?

Wczesną wiosną królowe os szukają bezpiecznego miejsca, w który mogą zbudować gniazdo. Instynktownie wybierają lokalizacje trudno dostępne takie, jak:

  • zagłębienia w ziemi,
  • nory gryzoni,
  • szczeliny w pniach drzew,
  • poddasza stychów i zabudowań gospodarczych.

Osy dachowe wykorzystują także ubytki tynku na elewacjach budynków przy otworach okiennych i drzwiowych. Owady często dostają się do styropianu od dołu fasad, których nie chronią tzw. listwy startowe.

Styropian, z którego wykonana jest termoizolacja, to dla tych os idealne środowisko do budowy gniazda. Mogą go łatwo usuwać, najpierw budując korytarz wlotowy, a następnie komorę, w której królowa zakłada kolonię. Takie gniazdo jest niewidoczne z zewnątrz, a dostęp do niego utrudnia wąski i kręty tunel wlotowy. Nie zagrażają mu warunki atmosferyczne, inne owady i drapieżniki ani człowiek.

Po czym poznać, że w elewacji zagnieździły się osy?

Bardzo często właściciele budynków zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, że w ich fasadach gnieżdżą się osy. Trudno się temu dziwić, ponieważ obecność gniazda można stwierdzić tylko na podstawie pewnych śladów.

O tym, że osy zbudowały gniazdo w Twojej elewacji może świadczyć fakt, że od pewnego czasu w domu lub mieszkaniu pojawia się ich więcej. Trzeba na to zwracać uwagę szczególnie rano. Jeżeli kilka lub kilkanaście owadów już od wczesnych godzin szturmuje Twoje okna, oznacza to, że gdzieś blisko muszą mieć swoje gniazdo. Możesz też zauważyć, jak wlatują do tunelu w elewacji, chociaż wymaga to zwykle długotrwałej obserwacji.

Domowe sposoby na gniazdo os w elewacji

Jeżeli już potwierdzisz obecność gniazda os w elewacji, trzeba je jak najszybciej usunąć. Przede wszystkim dlatego, że obecność owadów stwarza zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Wystarczy, że osa użądli człowieka wewnątrz jamy ustnej np. w nasadę języka albo okolicę gardła, aby nie uczulony na jad tych owadów człowiek zaczął się dusić z powodu miejscowej opuchlizny.

Niestety, nie istnieją domowe, skuteczne sposoby na zwalczanie gniazda os w elewacji. Problem stanowi bowiem dokładne zlokalizowanie kolonii. Wpuszczanie środka owadobójczego przez tunel wylotowy nie przynosi spodziewanych efektów, bo ten korytarz może być długi i kręty. Niektórzy w desperacji punktowo nawiercają fasadę, w poszukiwaniu gniazda. Zanim na nie trafią, o ile w ogóle się im to uda, elewacja może przypominać szwajcarski ser. Jej naprawienie będzie pracochłonne i kosztowne.

Profesjonalne usuwanie gniazda os w elewacji.

W praktyce usuwanie gniazda os najlepiej powierzyć specjalistycznej firmie, zajmującej się dezynsekcją. Jej technicy dysponują bowiem profesjonalnym sprzętem, który okazuje się niezbędny w tego typu zabiegach. Chodzi o kamerę termowizyjną, za pomocą której można precyzyjnie ustalić położenie gniazda w elewacji.

Technik wykonuje wtedy tylko jeden otwór o średnicy ok. 10 mm dokładnie w środku gniazda. Następnie aplikuje do niego środek owadobójczy. Wszystkie osy, łącznie z królową, zostają zneutralizowane w ciągu kilku minut. Właściciel budynku może następnie przez powstały otwór zaaplikować np. pianę montażową, która wypełni ubytek styropianu. Później trzeba już tylko uzupełnić zewnętrzną warstwę elewacji w miejscu jednego odwiertu o małej średnicy.

Zobacz również