Usługi Usługi budowlane 

W trakcie budowy domu zadbaj o prawidłową hydroizolację

Podczas budowy jakiegokolwiek obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do niepoprawnie bądź w ogóle niezabezpieczonych murów zmniejszy ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, jak również doprowadzić do rozkwitu chorobotwórczych pleśni oraz grzybów.

Które fragmenty budynku trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą głównie fundamenty, dachy, piwnice, balkony i tarasy zielone, a więc te części struktury, które mają bezpośrednią styczność z czy też opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy określą, jakie elementy potrzebują ochrony przed wilgocią i jakiej technologii warto użyć w odniesieniu do konkretnych segmentów konstrukcji. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z pustaka wypalanego, dziurawki czy cegły poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, by każda warstwa miała spadek przeciwdziałający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. Tak samo hydrolizuje się też balkony.

Komu zlecić wykonanie hydroizolacji?

Kluczowe jest, aby planowanie hydroizolacji, polecić profesjonalnej ekipie, posiadającej długoletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, inwestorzy i deweloperzy skorzystają na współpracy ze rzeczoznawcami w czasie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm dylatacyjnych, węży iniekcyjnych, uszczelek pęczniejących czy taśm PVC. Natomiast na zlecenie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi inwentaryzacją, uszczelnieniem i naprawą przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, uszczelnieniem podszybii windowych oraz wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.

Zobacz również