Usługi 

Badania operatorów – kilka przydatnych informacji

Badania operatorów Bielsko - dalsze informacje o tych usługach znajdziesz tu.

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się ze żmudną i bardzo dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce zgłębić nasze rodzinne relacje. Okazuje się jednak, że takie badania znajdują także zastosowanie między innymi podczas określania zdolności do pracy osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: jakich testów należy się spodziewać?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie odbiegają bardzo od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują rozbudowany wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy inteligencji i testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie trzeba się obawiać. Do ich wypełnienia powinno się podejść w sposób otwarty. Liczy się szczerość oraz dokładność zaznaczanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe zdają się mieć szczególne znaczenie w przypadku osób chcących wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie potrafiła w wystarczająco szybki sposób odpowiadać na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają również zdolność do widzenia przestrzennego, koncentracji uwagi oraz oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu. Wszystko to ma w przypadku operatorów maszyn budowlanych ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić tylko psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, do czego niezbędne jest odbycie studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić uprawnienia do pracy w danym zawodzie. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Zobacz również