Usługi 

Badania operatorów – kto i dlaczego musi im się poddać?

Chcesz sprawdzić, kto ma w swojej ofercie badania operatorów Bielsko? Nie zwlekaj! Koniecznie sprawdź www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/.

Kiedy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Obowiązek ten regulacje nakładają także na operatorów wózków, koparek, dźwigów i podobnych pojazdów. Dlaczego zachodzi taka konieczność i na czym badania te polegają?

Czy badania operatorów są niezbędne?

Prawo precyzyjnie wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Poza tym, jeśli chodzi o warunki, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często zdarzają się wypadki, a większość z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli brakiem koncentracji, złym widzeniem bądź zbyt wolną reakcją. Zdolności te obniżają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i to powoduje, że wykonywanie takich kontroli jest tak ważne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Kontroluje się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie po zmierzchu, a ponadto poziom koncentracji, prędkość reakcji i zdolność oceny odległości. Istotna jest też przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, stosowana jest również specjalna aparatura. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to zależne głównie od wieku osoby, której dotyczą. Zwykle są to trzy-cztery lata, natomiast w przypadku osób powyżej 50 roku życia – jeden-dwa lata.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Zobacz również