Ochrona zdrowia Usługi 

Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Nie wszystkie choroby zębów i dziąseł mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie sposoby terapii okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często wykonywanych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek zaawansowanej próchnicy bądź często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, zupełnie eliminujące przykre odczucia. Poza tym pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać pomocnicze leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.

Zobacz również