Tematyka motoryzacyjna Zakupy 

Bezpieczne jazda samochodem w górach – łańcuchy śniegowe

Dowiedz się, gdzie nabyć łańcuchy samochodowe.

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Niemczech). Jak jednak typy łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach dostawczych, terenowych, osobowych i ciężarowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci używają najczęściej stali manganowej lub tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem sporego stresu. Żeby go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się jazdy po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Nasze dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Zobacz również