Zakupy 

Konopie siewne i susz konopny CBD coraz popularniejsze nad Wisłą

W sklepach konopnych, oprócz szeroko wykorzystywanych olejów CBD, można kupić również susz. Licznym osobom wygląd oraz nazwa tego artykułu błyskawicznie przywodzi na myśl nielegalną roślinę psychoaktywną. Jednak susz konopny dopuszczony do sprzedaży w Polsce, podobnie jak oleje, zawiera przede wszystkim CBD, a nie THC (ilość tego związku – według obowiązujących przepisów – nie może wykraczać poza 0,2%).

Kto może uprawiać susz konopny w nad Wisłą?

Susz konopny produkowany jest z kwiatów i liści konopi, zatwierdzonych do legalnej sprzedaży. Do 2020 r. w Polsce zarejestrowanych zostało aż 9 gatunków takich konopi przemysłowych (to np. Henola, konopie Wielkopolskie i Beniko), a sama ich hodowla spotyka się z coraz intensywniejszym zainteresowaniem pośród polskich rolników, niejednokrotnie stając się istotnym źródłem ich dochodu.

Nad Wisłą konopie siewne hoduje się na potrzeby licznych sektorów przemysłu, między innymi celulozowo-papierniczego czy kosmetycznego, niemniej jednak podlega to państwowej kontroli, co oznacza, iż rolnik lub przedsiębiorca pragnący przystąpić do ich wysiewu musi najpierw otrzymać zezwolenie z urzędu gminy bądź miasta. Co więcej, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest wyłącznie za zgodą właściwego miejscowo marszałka województwa. Walorem konopi siewnych jest to, że można uprawiać je na uprawach outdoorowych, jak i wewnętrznych (indoor), ale także i na łączących oba te światy uprawach szklarniowych (greenhouse).

Gdzie znaleźć rzetelne informacje o suszu konopnym?

Czemu produkcja suszu konopnego staje się popularna w naszym kraju? Liście i kwiaty konopi siewnych, z których produkuje się susz konopny, zawierają nie tylko liczne kannabinoidy (CBG czy CBDV), ale też terpeny (jak przykładowo Humulen oraz Linalol), które nadają poszczególnym ich odmianom unikatowy, mocno wyczuwalny aromat. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi przemysłowych używane są w licznych produktach kosmetycznych i spożywczych.

Powszechnie uważa się, że kannabinoidy mają znaczny wpływ na organizm człowieka, a za sprawą tego, iż nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je zawiera, można zastosować jako suplement terapii wspomagający walkę z bólem mięśni, reumatyzmem, napadami lękowymi bądź niektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak np. choroba Lou Gehriga. Sporo wiadomości o wpływie, jak również dawkowaniu tych substancji, można znaleźć m.in. w wynikach badań naukowych zgromadzonych w bibliotece National Institutes of Health, czyli Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.

Zobacz również