Hobby Zakupy 

Książki dla nastolatków – tematy, które zainteresują młodych ludzi

Jeśli chcesz zamówić książki dla nastolatków, koniecznie sprawdź www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Osoby wychowywane w XXI wieku mają coraz rzadziej kontakt z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybiera głównie dostępną od ręki rozrywkę w smartfonie, na tablecie lub w telewizji, a po książkę zwykle sięga dopiero wtedy, gdy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I właśnie z powodu konieczności poznawania tekstów literackich sprzed paru stuleci dla szeregu młodych ludzi czytanie dla przyjemności stało się niezrozumiałym konceptem.

Literatura dla młodzieży – powieści intrygujące młode pokolenie czytelników

Nastolatki nie są skazani tylko na czytanie lektur szkolnych. Wydawana jest co niemiara literatury dla młodzieży nie tylko zagranicznych ale i polskich pisarzy, którzy poruszają kwestie i opowiadają historie interesujące dla młodszego pokolenia odbiorców. Ten gatunek literatury uzyskał nawet swoją nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Są to dzieła tworzone dla czytelnika w wieku od 12-18 lat. Powieści dla młodzieży sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu m.in fantastyka naukowa, romanse oraz horrory. Jednak wszystkie te książki łączy odwołanie się wyraźnie do najprostszych doświadczeń nastolatków. Książki te mówią zatem o pierwszych zauroczeniach, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, poznawaniem własnej tożsamości, relacjach z rodzicami oraz odnajdowaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury dla młodzieży pomaga nastolatkom poczuć, iż inni też mają analogiczne problemy w czasie dorastania.

Czy warto zachęcać Czytanie literatury młodzieżowej z biegiem lat przynosi korzyści

Rekomendujemy podsuwać nastolatkom angażującą ich literaturę, bo rozwinięcie w nich ochoty czytania dla zabawy po czasie przynosi mnóstwo korzyści. Dziecko, które jest oczytany operuje szerszym słownictwem i dobrze radzi sobie z ortografią oraz gramatyką, co zauważalnie ułatwia zdawanie testów z języka polskiego. Lecz odkrywanie problemów innych osób w porównywalnym wieku to także metoda na dokładniejsze poznanie siebie, osobistych zainteresowań oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co ważne, najbliżsi w żadnym wypadku nie powinni żartować sobie z pasji dziecka. Jeśli zatem nastolatek chętniej sięga po historie o wilkołakach czy elfach nie mówcie, że to bezsensowne tylko dajcie mu je eksplorować!

Nasze dane teleadresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Zobacz również