Zakupy Żywność 

Kwaszone przetwory warzywne – zdrowe i lubiane przekąski

Kiszonki z warzyw zamówisz na https://artmankiszonki.pl.

Kiszonki są tak głęboko zakorzenione w polskiej kuchni, że wydaje nam się, iż jest to głównie słowiański specjał, sporadycznie przygotowywany w pozostałych częściach świata. Tymczasem kiszone przetwory z warzyw modne są nie tylko na terenie Europy, ale również w Azji oraz w obu Amerykach.

Kiszone przetwory z warzyw znane są ze swoich właściwości prozdrowotnych

Według historyków metoda konserwowania żywności poprzez ich przechowywanie w solance, w soli bądź w occie, wykorzystywana jest przez ludzi od ponad 4 tysiące lat. Ta metoda przypuszczalnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z rejonu dawnej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, gdyż niskie pH zawiesiny, w której jest on zanurzony, powstrzymuje namnażanie się bakterii gnilnych. Paręset lat temu była to perfekcyjna metoda, żeby przedłużyć czas przydatności do spożycia mięsa, warzyw oraz ryb nawet o kilkadziesiąt tygodni. Stąd też wynikła tradycja produkowania m.in. kiszonek z myślą o miesiącach zimowych. Kwaszonki od początku swojej obecności słyną z aspektów prozdrowotnych, co rzecz jasna potwierdziło się w badaniach. Mają one np. mnóstwo witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały w magazynie kwaszonki, rzadziej cierpieli z powodu gnilca. Ciekawostką jest, iż w naszym języku kwaszone przetwory z warzyw określa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt przykładowo z grochu bądź buraka cukrowego.

Kwaszonki – co można kisić?

Najczęściej spotykanym warzywem kwaszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni generalnie na wszystkich kontynentach, także w Kanadzie oraz w Stanach zjednoczonych, gdzie ten typ przetworów warzywnych nie jest zbytnio popularna. Jednak pickle są tam prawdopodobnie nadzwyczaj lubianym dodatkiem do kanapek, hamburgerów i hot-dogów. Nad Wisłą prócz ogórka, bardzo popularne są kwaszona kapusta i buraczki, z których korzysta się do przygotowania surówek oraz zup. Jednakże to nie jedyne warzywa, które można kisić. W innych krajach świata kisi się m.in. brokuły, pomidory, jak również owoce (np. śliwki).

Ocet i Solanka zmieniają teksturę oraz smak warzyw, dając im chrupkość i kwaśność. Kiszonki nie tylko warzywne, z czasem lat stały się fundamentem bądź znaczącym dodatkiem do niezliczonej liczby przepisów lokalnych. Należy pamiętać, iż smak kiszonych przetworów różnić się w poszczególnych krajach świata, gdyż zależy on od dodatków do zalewy, których używa się w trakcie kwaszenia. W związku z tym ogórek kiszony według typowego polskiego przepisu, miał odmienny smak niż ten zakiszony np. w USA.

Nasze dane teleadresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

Zobacz również