Usługi Zakupy 

Oryginalny element prywatnych ogrodów, tarasów lub patio – rzeźby z brązu

Rzeźba stanowi jedną z najstarszych form aktywności artystycznej. Pierwsze arcydzieła pojawiły się już w okresie prehistorycznym i nadal towarzyszą nam w przeróżnych sferach naszej egzystencji. Spotykamy je zwykle tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – na wystawach, w świątyniach oraz w muzeach, ale też w przestrzeni ogólnodostępnej: w budynkach urzędów, na rynkach i ulicach, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w życiu jest na tyle duże, że nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, iż twórczość wychodzącą spod dłoni rzeźbiarzy napotykamy praktycznie codziennie. W tym artykule przytoczymy parę przykładów świadczących o powyższym.

Figury z brązu w miejscach ogólnodostępnych

Dzieła rzeźbiarzy, również gdy przedstawiają wysokie wartości artystyczne oraz estetyczne, notorycznie bywają przez nas traktowane jako norma – na terenach publicznych (choć nie tylko) są bowiem obecne wręcz na każdym kroku. Niezliczone pomniki, a także rzeźby ustawiane na skwerach, w przydomowych ogrodach bądź na ulicach, obecne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miejscowości. Ponad to często można je zobaczyć też w wielu budynkach. Pełnią funkcję dekoracyjną m.in. w biurach, uczelniach wyższych czy innych gmachach użyteczności publicznej

Odlewy artystyczne. Kto je stworzy?

Podane powyżej przykłady to w głównej mierze ogromne, nieruchome rzeźby. Jednakże jest to mniejsza część wszystkich rzeźb obecnych w naszym powszednim życiu. Natomiast zdecydowana większość z nich to mniejsze prace, zamówione z myślą o prywatnym użytku – to m.in. popiersia na zamówienie, nagrody na zwycięzców turniejów czy medale. Organizatorzy przeróżnego rodzaju zawodów sportowych bądź konkursów nie mają z tym kłopotów, gdyż nabycie rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie generuje dużych kosztów, a ich wykonanie należy po prostu zlecić profesjonalnemu artyście.

Zobacz również